Pomůcky pro 3D tvoření

01.03.2017

Jakmile máte své 3D pero a potřebnou náplň (tzn. struny nebo tyčinky), můžete teoreticky začít hned tvořit. Časem však zjistíte, že abyste si práci s 3D perem opravdu užili, je šikovné mít k tomu nějaké drobné pomocníky. Co by se vám tedy mohlo hodit?

Přestože mají některé modely 3D per jako součást výbavy speciální stojánky, sady nářadí na čistění trubičky a hrotu nebo dokonce doplňkové baterie, budou se vám hodit ještě další pomůcky.

1. Šablony pro kreslení 2D

Šablona je skvělá pomůcka pro začátečníky, na kterou můžete kreslit jako na papír a poté plastový výtvor ze šablony sloupnout. 3D objekty se pak vytvoří spojením těchto plochých částí dohromady.
Někdy dostanete šablony jako dárek k balení 3D pera, jindy si je můžete stáhnout z internetu a vytisknout. Problém je trochu v tom, že pokud kreslíte horkým plastem na obyčejný papír, natavená hmota (zejména ABS) se k němu přilepí a při sloupávání zůstávají zbytky papíru i na výrobku. Tento problém odpadá, pokud je šablona na speciálním polaminovaném papíře. 

2. Podložka

Když začínáte kreslit, potřebujete obvykle začít na nějaké pevné ploše - základně, kde se vlákno přilepí a pak už můžete pokračovat dále po ploše nebo naopak táhnout vlákno do prostoru. Abyste si neničili plochu stolu, je dobré mít nějakou podložku. Když nebudete mít k dispozici šablonu, ale vystačíte si se svou fantazií, můžete si pořídit speciální podložku z průhledného plastu (nabízí jako doplňkový sortiment 3Dsimo), nebo použít silně polaminovaný papír (např. speciální reklamní karty nebo fungují dobře i tuhé obálky některých luxusnějších časopisů).
Jako podložku můžete použít také různé věci z domácnosti, jako plastové pohárky, misky a jiné objekty. Pokud jsou vyrobeny ze stejně pevného plastu jako jsou vámi používané filamenty, dobře se k nim vlákno přichytí a výsledný výrobek pak snadno sloupnete (viz. návod na ozdobný pohárek).

3. Štípací kleště na struny

Pro práci s 3D strunami je dobré mít po ruce zaštipovací kleštičky. Při vysouvání struny z 3D pera se horkem konec struny deformuje do úzké špičky s tenkým vlasovým vláknem a to je nutné zastříhnout a zarovnat, aby bylo možné strunu příště použít a zasunout do plnícího otvoru.