3D filament - struny a tyčinky

01.03.2017

Pro kreslení či tvoření s 3D perem je zapotřebí plastová náplň, které se říká 3D filament. Je vyráběna z různých materiálů s odlišnými vlastnostmi a vyrábí se ve formě struny nebo tyčinky podle typu 3D pera. Představíme vám základní druhy materiálů...

ABS plast / struny

Nejpoužívanější typ filamentu pro kreativní 3D pera a 3D tiskárny. Vyrábí se v návinu na velké cívce určené pro 3D tisk, ale pro domácí použití, tzn. pro 3D pera je k dispozici v kratší metráži (obvykle 10 m).
Má vysoký bod tavení a výsledný produkt má vysokou pevnost a minimální ohebnost. Používá se při tvorbě trvalých pevných objektů a při kreslení do prostoru, protože rychle tuhne. ABS plast je odolný vůči povětrnostním vlivům.
K dispozici je poměrně široká barevná škála. Nově dokonce v transparentních / poloprůhledných variantách.

  • Tavná teplota ABS materiálu: 220 - 260°C

PLA plast / struny

Druhý nejběžnější materiál pro 3D pera. PLA struny jsou ekologicky odbouratelným plastem určeným pro 3D pera a tiskárny. Je totiž vyráběn na bázi kukuřičného škrobu, proto je tento typ plastu k přírodě šetrnější.
Má nižší tavnou teplotu než ABS plasty a menší odolnost proti povětrnostním vlivům. Výrobky jsou méně pružné a mají vyšší lesk.

  • Tavná teplota PLA materiálu: 190 - 210°C

HIPS plast / struny

Velmi lehký plastový materiál vyrobený ze směsi polystyrenu a kaučuku. Je vhodný zejména pro tvoru a opravy leteckých a vodních modelů.

FLEX elastický plast

Měkký pružný plastový materiál na bázi vláken polyesteru. Ideální pro výrobky u nichž se předpokládá mírné ohýbání při používání (3D oděvy či bižuterie a další možnosti). Je netoxický a rozložitelný. 

PLA WOOD plast

3D filament WOOD je vyrobený z biodegradabilního materiálu na bázi dřeva. Materiál vykazuje podobné machanické vlastnosti jako ABS nebo PLA a je ideální pro objekty, které by měli mít vzhled dřeva. Teplota tavení je stejná jako u PLA strun.

LUMINOUS plast

Speciální světélkující čili luminescentní struh materiálu typu ABS plastu. Původní barva je matně bílá až našedlá, ale objekty vytvořené tímto materiálem ve tmě tzv. fosforeskují. 
ABS Luminous je termoplast, který se vyrábí polymerací akrylonitrilu, butadienu a styrenu. Je vyroben z fosilních paliv, a není biologicky odbouratelný, tudíž má horší vliv na životní prostředí než PLA.